Sport

Zrobił coś z niczego

W UKS-ie Diament Godów, niewielkim klubie spod czeskiej granicy, nie brakuje talentów. To efekt pracy trenera Stefana Kalinowskiego.

Trener Stefan Kalinowski i Karolina Tyman z medalami mistrzostw Polski juniorów. Fot. UKS Diament Godów

LEKKOATLETYKA 

W niedzielę we Włocławku zakończyły się 79. Mistrzostwa Polski juniorów do lat 20 w lekkiej atletyce. Klasyfikację medalową z czterema złotymi medalami wygrał RLTL GGC Radom przed Stalą Ostrów – trzy złote krążki. Z klubów z silnego w LA województwa śląskiego na 10. miejscu uplasował się MKS MOSM Katowice i MOS CSiR Dąbrowa Górnicza – dwa krążki, jeden złoty i srebrny, a zaraz potem niespodziewanie UKS Diament z Godowa.

Zdolni wychowankowie

Dla malutkiego uczniowskiego klubu spod czeskiej granicy dwa medale zdobyła Karolina Tyman. W piątek z rekordem życiowym 9:45,96  w biegu na 3000 m była trzecia, żeby w niedzielne południe po niesamowicie emocjonującej walce wygrać na 1500 m. Złoto zdobyła z czasem 4:22,89, co jest jej kolejną życiówką na tym dystansie. Na ostatnich kilkudziesięciu metrach o zaledwie dwie setne wyprzedziła drugą Oliwię Piątkowską (AZS AWF Warszawa) i wielką gwiazdę polskich biegów średnich i długich Zuzannę Wiernicką – medalistkę mistrzostw Europy juniorów. Zabrakło jej niewiele, żeby wypełnić minimum na mistrzostwa Europy juniorów w fińskim Tampere (4:21,00), które odbędą się już za kilka dni, od 7 do 10 sierpnia. 

Nie byłoby sukcesów Karoliny Tyman i innych zawodników UKS Diament z Godowa, gdyby nie trener Stefan Kalinowski. To znana postać w lekkoatletycznym światku, a szczególnie jeżeli chodzi o biegi górskie. Rok w rok czy to w Wiśle, czy w Bielsku-Białej organizuje mistrzostwa Polski czy Śląska w tej konkurencji. W czerwcu był kierownikiem polskiej reprezentacji do lat 18 na zawody o Puchar Świata U-18 w biegach górskich w słowackiej miejscowości Donovaly, gdzie dziewczęta drużynowo zdobyły srebrny medal.

W 1992 roku zapoczątkował i był pierwszym organizatorem treningów biegowych dla dzieci i młodzieży w Jastrzębiu-Zdroju, które odbywały się przy boisku Szkoły Podstawowej nr 5. Był również propagatorem i organizatorem pierwszych biegów ulicznych w tym górniczym mieście. Przez lata wychował plejadę znanych zawodników, reprezentantów Polski oraz medalistów mistrzostw Śląska i Polski. Przed Karoliną Tyman jego wychowankami byli medaliści mistrzostw Polski: Patryk Szwajnoch, Jerzy Zawierucha, Magdalena Polko, Patrycja Chrobak, Oliwier Mutwil czy Jakub Staśkiewicz, który obecnie jest prezesem i trenerem TL Athletics, szkoląc młodych biegaczy w Jastrzębiu-Zdroju.

Zachęcając społeczeństwo do większej aktywności fizycznej w Godowie poprzez organizację akcji „Biegiem Po Zdrowie”, za namową wójta Mariusza Adamczyka, aby coś zrobić dla dzieci, w 2018 roku przeniósł UKS Diament Jedynkę z Wodzisławia Śląskiego, w którym trenował m.in. Olivier Mutwil, do niewielkiego Godowa, zmieniając nazwę na Uczniowski Klub Sportowy Diament.

Godów to gmina w powiecie wodzisławskim. Z tamtejszego boiska klubu Olza, świetnie utrzymanego, który okala lekkoatletyczna bieżnia z trzema torami, widać kominy i zabudowania czeskiej elektrowni. Trener Stefan Kalinowski jest prezesem i trenerem uczniowskiego klubu, wspieranego przez gminę Godów, która wiosną wymieniła stary tartan na nowy, gdzie ponad 25 trenujących młodych zawodniczek i zawodników – nie tylko miejscowych – ma dobre warunki do treningów.

Nie patrzy na wynik

Trener Kalinowskito stara szkoła trenerska. – Nie interesują mnie wyniki na siłę, na już i teraz, żeby był medal jak najszybciej. Kieruję się innym podejściem – bardziej zależy mi na tym, żeby zawodnik, któremu rzeczywiście zależy na bieganiu na dobrym poziomie, wyniki osiągał później, czyli wtedy, kiedy to jest ważne, jak na przykład w przypadku Karoliny, która kończy wiek juniorki. Każdy z trenujących musi patrzeć na siebie, być konsekwentny i cierpliwy w tym, co robi, a ta włożona praca przyniesie efekty. Przerabiałem to wcześniej z różnymi zawodnikami i zawodniczkami, więc wiem, jak to wygląda – podkreśla doświadczony szkoleniowiec UKS-u Diament.

Zainteresowanie bieganiem w niewielkim klubiku z Godowa jest tak duże, że na najbliższych obóz letni pod koniec wakacji do Korbielowa trzeba wynająć autokar, żeby zawieźć wszystkich chętnych. Wcześniej trener ze swoją grupą podróżował – najczęściej do Ostrzeszowa, bo tam lubi najbardziej się przygotowywać – koleją albo wystarczyły samochody rodziców. Teraz wszystko się rozrosło, a grupa jest mocna, o czym świadczą znakomite rezultaty Karoliny Tyman, przed którą kolejne wyzwania!   

Michał Zichlarz

 Sukcesy UKS-u Diament Godów

Karolina Tyman (rocznik 2006) – mistrzyni Polski juniorek U-20 na 1500 m i brązowana medalistka na 3000 m, mistrzyni Polski w biegach górskich U-20. Reprezentantka Polski na mistrzostwa Europy i świata w biegach górskich U-20. Kilkukrotna mistrzyni Śląska w biegach górskich i na bieżni w swoich kategoriach wiekowych. Oliwia Sitek (2008) – uczestniczka mistrzostw Polski U-16. Natalia Kwiatoń (2009) – uczestniczka mistrzostw Polski U-18, medalistka mistrzostw Śląska w biegach górskich. Zofia Zichlarz (2010) – kilkukrotna medalistka mistrzostw Śląska na 300 m w kategorii U-12, U-14 i U-16. Agata Kwiatoń (2012) – mistrzyni Śląska U-12 na 1000 m, halowa mistrzyni Śląska U-14 na 2000 m. Mikołaj Ciuraj (2013) – złoty medalista mistrzostw Śląska U-12 w biegach górskich.