Nadchodzi New Trafford
Za 5 lat Manchester United chce przenieść się na stadion, który będzie mógł pomieścić 100 tysięcy kibiców.
Zdania dotyczące nowego stadionu „Czerwonych Diabłów” są podzielone. Fot. Manchester United
O nowym obiekcie „Czerwonych Diabłów” przebąkuje się już od jakiegoś czasu. Teraz jednak pojawiły się konkrety i pierwsza wizualizacja obiektu, którego nazwa roboczo brzmi New Trafford, w nawiązaniu do obecnego Old Trafford (czyżby kalka Bukowej i Nowej Bukowej w Katowicach?).
Największy stadion Europy
Legendarny obiekt najprawdopodobniej zostanie zrównany z ziemią, by tuż obok powstała nowa arena. Spekuluje się co prawda, że Old Trafford może zostać w jakimś stopniu zachowane, że jego pojemność może zostać ograniczona z 74 do 20-30 tysięcy, by grały tam drużyny młodzieżowe i kobiece – ale jest to mało realne, co potwierdził dyrektor generalny klubu Omar Berrada.
Nowa inwestycja będzie potrzebowała przestrzeni, bo ma pomieścić aż 100 tysięcy kibiców. Stanie się tym samym największym piłkarskim stadionem w Europie, wyprzedzając nieznacznie barcelońskie Camp Nou. Więcej kibiców piłkę nożną ogląda tylko na amerykańskich Ohio Stadium (102 tys.) i Michigan Stadium (107 tys.), gdzie dominującą dyscypliną jest futbol amerykański, a także na północnokoreańskim Stadionie 1 maja (114 tys.). – Kiedy patrzy się na stadiony, to prawie zawsze są fortece – powiedział architekt Nigel Dancey, który razem z Patrickiem Campbellem, reprezentując firmę Foster+Partners, odpowiada za projekt New Trafford. – Zapoczątkowaliśmy ekscytującą podróż, aby wybudować najwspanialszy na świecie stadion piłkarski – przyznał współwłaściciel „Czerwonych Diabłów”, Sir Jim Ratcliffe.
Diabli trójząb w cyrku
Wizualizacja przyszłego domu Manchesteru United ukazała się w tym tygodniu i... wywołała sporo kontrowersji. Wszystko to za sprawą trzech charakterystycznych masztów, które mają wznosić się na 200 metrów, symbolizując trójząb, jaki dzierży diabeł w herbie MU. Niektóre ujęcia wyglądały jednak niefortunnie, stąd pojawiły się żarty, że United będą grali... w cyrku. Dancey i Campbell przyznali jednak, że maszty dodano pod sam koniec projektowania, jako niezobowiązujący dodatek, który ma wyróżnić New Trafford i sprawić, że będzie widoczny z wielu kilometrów.
Architekci inspirowali się dwoma stadionami – starym Olimpijskim w Monachium, a także nowoczesnym SoFi w Los Angeles, którego murawa znajduje się 30-35 metrów pod poziomem morza. Boisko w Manchesterze będzie 16 metrów poniżej gruntu. – Najważniejsza ma być piłka nożna. Chcemy uczynić z niego najatrakcyjniejszą bryłę świata, najpiękniejszy stadion. Chodzi o akustykę, widoczność i bliskość boiska – zaznaczył Patrick Campbell.
Staroć się sypie
Czemu w ogóle United zmieniają stadion? Najważniejsza kwestia jest taka, że Old Trafford jest już naprawdę „old”. Zostało otwarte w 1910 roku, a ostatni remont widziało w 2006 roku. Coraz więcej elementów stadionu sypie się, dach przecieka, a wiele miejsc jest niereprezentatywnych, szczególnie jak na klub o globalnej renomie. Zresztą najlepiej świadczy o tym fakt, że na współorganizowane przez siebie Euro 2028 Anglicy zgłosili 6 obiektów – ale nie Old Trafford.
Poza tym United idą z duchem czasu. Chcą stworzyć nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, który połączy to, co tradycyjne w angielskim futbolu z tym, co nowe i co może przyciągnąć nowe osoby. Szacuje się, że dzięki New Trafford Manchester ma odwiedzać rocznie o 1,8 mln turystów więcej. Projekt zakłada zresztą renowację całej dzielnicy, budowę nowych domów i miejsc pracy, na czym angielska gospodarka ma zyskać rocznie 7,3 miliarda funtów.
Warto też wspomnieć, że Manchester United nie planuje przenosin na inny, tymczasowy obiekt w trakcie budowy. Wstępne plany zakładają, że mimo trwających prac zespół normalnie ma rozgrywać swoje mecze na Old Trafford, choć niewykluczone będą utrudnienia.
Piotr Tubacki
2 MILIARDY funtów wynosi szacunkowy koszt budowy nowego stadionu Manchesteru United. Klub zaciągnie w tym celu kredyty bankowe.