Sport

Jedyna w Europie

Na 78. urodziny jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii, czyli Kazimierza Deyny, w Starogardzie Gdańskim ma być oddane do użytku nowoczesne Centrum Sportowo-Edukacyjne.

Kazimierz Deyna – wielka legenda polskiego sportu. Fot. Faceebook

Popularny „Kaka” urodził się i pochodził ze Starogardu Gdańskiego. To tam w miejscowym Włókniarzu stawiał pierwsze kroki. Wielki talent szybko został dostrzeżony. Grał w reprezentacji juniorów, a w ekstraklasie zadebiutował jako nastolatek w ŁKS-ie, po czym do wojska powołała go Legia. W warszawskim klubie jest wielką legendą. To z jego osobą związane są też największe sukcesy polskiego piłkarstwa. Był królem strzelców turnieju olimpijskiego w Monachium w 1972, gdzie Biało-czerwoni sięgnęli po złoto. Był gwiazdą MŚ 1974, gdzie Polacy zajęli 3. miejsce. Potem grał w Manchesterze City i za oceanem, w San Diego Sockers. Zginął w Ameryce w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku, w wieku ledwie 41 lat.

Spełnione marzenie  

W rodzinnym mieście o legendarnej postaci polskiej piłki dobrze pamiętają. Budowane jest tam Centrum Sportowo-Edukacyjne jego imienia. Ma być gotowe w październiku, kiedy przypadają urodziny byłego znakomitego reprezentanta Polski.

Honorowy patronat nad powstającym od 2023 roku obiektem objął Polski Związek Piłki Nożnej. W styczniu prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak podpisał w Warszawie list intencyjny w tej sprawie z prezesem futbolowej centrali Cezarym Kuleszą.

Jedyna taka w Europie, multimedialna wystawa skoncentrowana wyłącznie na postaci Kazimierza Deyny, ma przywrócić pamięć oraz dziedzictwo piłkarza. Chcielibyśmy, aby stała się magnesem dla fanów piłki nożnej z całego świata. Z kolei powołana Akademia Piłkarska Deyna, która ruszy w maju tego roku, to nic innego jak spełnienie marzenia Kazika. Piłkarz pragnął powrócić do Polski i założyć szkółkę piłkarską. Cieszymy się więc, że nasz projekt zyskał tak ważnego patrona, jakim jest Polski Związek Piłki Nożnej. Bardzo dziękuję prezesowi Pomorskiego Oddziału PZPN Radosławowi Michalskiemu oraz wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Markowi Jankowskiemu za pomoc w uzyskaniu tego wsparcia  mówił prezydent Janusz Stankowiak.

Stała wystawa ma być umieszczona na piętrze budynku powstającego przy starogardzkim stadionie. – Na piętrze będzie stała wystawa poświęcona Kazimierzowi Deynie. Do tego dojdą multimedia i elementy interaktywne. Wszystko w nowoczesnej i atrakcyjnie zaaranżowanej formie – informuje nas Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy prezydenta miasta. Zbierane są pamiątki z całego świata, także zza oceanu. Nie tak dawno do powstającego muzeum trafiła oryginalna piłka z 1974 roku podpisana przez wszystkich zawodników „Orłów Górskiego”. Na stanie już jest wiele oryginalnych koszulek „Kaki” czy wiele ciekawych opracowań.  

Nie tylko futbol

Co ważne i godne podkreślenia, także przy okazji akcji „Sportu” pod nazwą „Ratujmy polską piłkę!”, Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny będzie tętniło zżyciem nie tylko dzięki ciekawej ekspozycji, ale przed wszystkim poprzez działającą i powstającą tam Akademię. – Właśnie rozpoczyna się nabór do Akademii imienia Kazimierza Deyny. Wszystko ma ruszyć w maju – mówi Magdalena Dalecka.

Zależy nam na młodych sportowcach. Chcemy stworzyć profesjonalny obiekt, w którym będą mogli szkolić swoje sportowe umiejętności, i który jednocześnie będzie dumą naszego miasta – podkreśla prezydent Stankowiak.

Deyna marzył o założeniu w swoim mieście takiej szkółki. Teraz, po latach, jego marzenie się spełni. Dodajmy, że jako nastolatek był dobry nie tylko w piłkę, szybko trafiając do pomorskiej kadry czy reprezentacji Polski juniorów. Uprawiał też inne sporty, przede wszystkim lekką atletykę - próbował sił w skoku wzwyż, znakomicie grał w ręczną czy tenisa stołowego. To tylko pomogło mu w staniu się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie w latach 70.

Michał Zichlarz         

Centrum Sportowo-Edukacyjne im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim ma być gotowe w październiku. Fot. starogard.pl