Alicja w krainie... podium
Drużynowa brązowa medalistka z Paryża ciągle jest w ścisłej krajowej czołówce.
Podium szpadzistek w pełnej krasie: Alicja Klasik (od lewej), Barbara Brych, Magdalena Pawłowska i Zofia Janelli. Fot. Włodzimierz Sowiński
TURNIEJE PUCHAROWE
Z kwartetu brązowych medalistek igrzysk olimpijskich na starty od początku sezonu zdecydowała się najmłodsza, Alicja Klasik (RMKS Rybnik). Pozostałe panie: Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga oraz Aleksandra Jarecka nadal odpoczywają i być może zobaczymy je podczas majowych mistrzostw Polski w Sosnowcu. 21-letnia szpadzistka z Rybnika nie zawodzi i stara się kolekcjonować miejsca na podium w Pucharze Polski oraz dzielnie walczyć w Pucharze Świata. W Szczecinie okazała się najlepsza, w Warszawie ustąpiła jedynie koleżance klubowej Kindze Zgryźniak, natomiast w Memoriale Zbigniewa Czajkowskiego w hali katowickiego AWF-u po raz kolejny zajęła drugie miejsce, przegrywając w decydującej potyczce z akademiczką z Krakowa, Barbarą Brych. Turniej męski wygrał Jan Socha (PKSz. Warszawa) w finale z Damianem Michalakiem.
- Nieźle mi idzie w zawodach pucharowych, bo ciągle jestem na podium, ale i tak po igrzyskach zastosowałam nieco taryfę ulgową – powiedziała podopieczna trenera Artura Fajkisa. - Niemniej staram się wypełniać swoje obowiązki. Od ostatniego startu w Pucharze Świata minął miesiąc i teraz trochę się stresowałam. Byłam tym faktem nieco zdziwiona, ale to chyba wynik tego, że zawody były blisko domu. Eliminacje przeszłam bez problemu, ale w turnieju głównym zaliczyłam dwa zwycięstwa jednym trafieniem. Teraz już jestem przy kolejnym turnieju Pucharu Świata w Budapeszcie.
Klasik w 1/8 finału wygrała z Oliwią Janeczek (Muszkieter Gliwice) 14:13 oraz w ćwierćfinale z Cecylią Cieślik (AZS AWF Katowice) 15:14. Wynik finałowej potyczki sugeruje wysoką przewagę szpadzistki z Krakowa, a tymczasem Brych prowadziła dwoma trafieniami. W końcowych fragmentach rybniczanka rzuciła się do odrabiania strat i ta różnica się powiększyła.
WYNIKI
Szpadzistki – półfinały: Barbara Brych (AZS AKF Kraków) – Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa) 15:14, Alicja Klasik (RMKS Rybnik) – Zofia Janelli (AZS AWF Wrocław) 14:12; finał: Brych – Klasik 14:8.
Końcowa kolejność: 1. Brych, 2. Klasik, 3. Pawłowska i Janelli, 5. Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik), 6. Oliwia Tercjak (AZS AWF Wrocław), 7. Antonina Halemba (AZS AKF Kraków), 8. Cecylia Cieślik (AZS AWF Katowice).
Szpadziści – półfinały: Damian Michalak (Piast Gliwice) – Wiktor Wałach (AZS AWF Katowice) walkower z powodu kontuzji akademika z Katowic, Jan Socha (PKSz. Warszawa) – Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) 15:7; finał: Michalak – Socha 7:15.
Końcowa kolejność: 1. Socha, 2. Michalak, 3. Antkiewicz i Wałach, 5. Dmitrj Kriuczenko (Ukraina), 6. Piotr Urban (AZS AKF Kraków) 7. Szymon Wojciechowski (Kmicic Częstochowa), 8. Bartosz Kuźnik (Flesz Świdnica).
(sow)
Na planszach PŚ
◼ Jedynie Zuzia
Zuzanna Cieślar, szablistka ZKS Sosnowiec, była jedyna Polką, która zakwalifikowała się do turnieju głównego Pucharu Świata w Heraklionie. Podopieczna Tomasza Dominika, trenera klubowego i kadry, w 1/32 finału pokonała Aigerim Sribaj (Kazachstan) 15:4. Jednak w kolejnej rundzie nie sprostała wyżej notowanej Hiszpance Araceli Navarro - 13:15. Hiszpanka w ćwierćfinale przegrała z Japonką Misaki Emurą 12:15 i zajęła 5. miejsce. A potem Japonka, wiceliderka światowego rankingu i dwukrotna mistrzyni globu, wygrała dwie kolejne walki: z Węgierką Sugar Katinką Battai 15:13 oraz z Bułgarką Joana Iliewą 15:11. Emura po raz trzeci w karierze wygrała turniej PŚ.
◼ Szabliści na 13. miejscu
Szymon Hryciuk, szablista AZS-u AWF-u Katowice, w turnieju głównym PŚ w Padwie wygrał walkę z Rumunem George Dragomirem 15:13, ale w kolejnej rundzie uległ Amerykaninowi Xolinowi Heathcockowi 12:15 i zajął 26. lokatę. Benedykt Denkiewicz był 41., a Olaf Stasiak – 50. Triumfował Francuz Jean-Philippe Patrice, wicelider światowego rankingu, pokonując w finale Włocha Michelle Galo 15:10.
W turnieju drużynowym Biało-czerwoni (Hryciuk, Stasiak, Piotr Szczepanik, Denkiewicz) w 1/16 finału wygrali z Turcja 45:25, ale w 1/8 finału nie sprostali wicemistrzom olimpijskim, Węgrom 42:45. O miejsca 9-16 nasi szabliści najpierw przegrali z Egipcjanami 38:45, a następnie pokonali Kanadyjczyków 45:41 i Gruzinów 45:42. W finale Francuzi wygrali z Amerykanami 45:39.
◼ Na tarczy
Julia Walczyk-Klimaszyk, szósta florecistka światowego rankingu, z powodu kłopotów zdrowotnych nie pojechała na Grand Prix PŚ do Kairu. Pod jej nieobecność najlepszą z naszych reprezentantek była Hanna Łyczbińska, która zajęła 57. miejsce po przegranej z Evą Lacheray 2:15. Zwyciężył Kanadyjka Eleanor Harvey, pokonując w finale Włoszkę Martinę Batini 15:12.
Z florecistów Jan Jurkiewicz zajął 31. lokatę, bowiem w 1. rundzie pokonał Chińczyka Jie Xu 15:13, ale w kolejnej uległ Amerykaninowi Gerekowi Meinhardtowi 13:15. Michał Siess został sklasyfikowany na 49. pozycji po przegranej z Węgrem Gergo Szemesem 13:15. Pozostali nasi reprezentanci nie zdołali przebrnąc eliminacji grupowych. W finale Włoch Guillaume Bianchi wygrał Czechem Alexandrem Choupenitchem 15:12.
Obie drużyny zakończyły walki w 1/8 finału, przegrywając jednym trafieniem. Panie z Hiszpankami, natomiast floreciści ulegli Hongkongowi.
(ws)